معماری و انرژی | فصلنامه تحلیلی پژوهشی معماری و شهرسازی پایدار

طی دهه‌های اخیر، ساخت و سازهای غیراصولی و یک­جانبه، آثار زیان­بار بسیاری بر جای گذاشته است. تغییرات مخرب اقلیمی و فرهنگی ناشی از این رویکرد، بدون در نظر گرفتن اهمیت محیط زیست و ارتباط مستقیم آن با سلامت روح و جسم افراد جامعه، از موارد چالش برانگیزی است که امروزه به صورت قابل ملاحظه‌ای زندگی شهری و روستایی را تحت تاثیر قرار داده است.
لزوم آگاه‌سازی و هوشیاری جامعه­ی معماری نسبت به ایفای نقش مؤثر در جلوگیری از گسترش معضلات زیست محیطی و آشنایی با ضرورت به­کارگیری اصول مدیریت انرژی در ساختمان و مفاهیم پایداری، در این برهه‌ی زمانی بیش از گذشته دارای اهمیت است.

گستردگی وجود نشریات علمی – دانشگاهی و انتشار مقالات تخصصی در حوزه‌های متنوع انرژی نه تنها بسیار ارزشمند و درخور تقدیر است؛ اما عدم انعکاس و تاثیر کلان این­گونه پژوهش‌ها در بازار ساخت و ساز، که خود نیازمند نگاه جامع و چند وجهی است، جای تأمل دارد.

نشریه‌ی «معماری و انرژی» با هدف و انگیزه‌ی ایجاد پیوندی کارا بین دو تفکر علمی و اجرایی کشور در حوزه‌های معماری و شهرسازی، با نگاهی علمی، به عنوان امکانی موجز، اقدام به فعالیت در این زمینه کرده است.

رسالت نشریه معماری و انرژی، ارائه متمایز سال‌ها دستاورد، پژوهش و تجربیات ارزشمند اساتید و صاحب‌نظران حوزه‌های انرژی و پایداری در قالب نشریه‌ای تخصصی همراه با جذابیت‌های دیداری است؛ رسانه‌ای که بر آن است تا با ایجاد ارتباطی موثر و هدفمند میان جامعه­ی حرفه‌ای معماری و شهرسازی، انگیزه‌ی به کارگیری راه‌حل‌های علمی و اجرایی را در پروژه‌های جاری و آتی افزایش داده و عموم دانشجویان و پژوهشگران علاقه‌مند به این حوزه را از محتوی خود بهره‌مند سازد.

وجه تمایز بارز این رسانه با نشریات دیگر، دعوت به مشارکت و همکاری اساتید و صاحب‌نظران حوزه‌های تخصصی انرژی و پایداری به عنوان سردبیر مهمان و منتخب در هر شماره -بصورت فصلی و دوره‌ای- است، تا از این طریق امکانی فراهم گردد که نسبت به ایجاد تحولی بنیادی در نوع تفکر و پیدایش نگاهی متمایز بر پروژه‌های ساختمانی و عمرانی کشور در راستای پیشبرد حرکتی پویا و موثر در میان جامعه‌ی معماران حرفه‌ای، گامی اندیشمندانه و کاربردی برداشته شود.

logo-samandehi

 فصلنامه‌ی معماری و انرژی

©2019 | Energy and Architecture Magazine . All rights reserved

حامـیان مجلــه

Logo YAKS

ورود به سایت